Mis on coaching ja kellele see vajalik on?

“Everyone needs a coach”

Google’i tegevjuht Eric Schmidt

“Igaüks vajab coach’i”, ütleb endine Google’i tegevjuht Eric Schmidt ja lisab, et see tõdemus ei jõudnud temani lihtsalt.

– Coaching (eesti keelde võib seda tõlkida individuaalse või meeskondliku arengutreeninguna) – ei ole konsultatsioon, nõustamine ega mentorlus.

– Coaching on hinnangutevaba koostöö kahe partneri – coach’i (juhendaja) ja coachee (kliendi) vahel, mis toetub usaldusele ja konfidentsiaalsetele kokkulepetele. Sellel protsessil on praktiline eesmärk – leida lahendus sulle olulisel teemal. See on meetod, kus esitatakse tuhandeid häid küsimusi, millele kliendil tuleb iseenda seest vastus leida. Kõik vastused on meis olemas, tuleb need vaid teadvustada ja sõnastada.

– Ehkki küsimuste esitamine võib paista pealtnäha lihtne, on filosoofid aastasadu pidanud õigete küsimuste esitamist määravaks ning nende puudumist elu kurbmänguks. Nii võiks coaching’u meetodit nimetada kuldkalakese kingituseks inimkonnale.

Õpetaja küsis kord oma õpilaselt: “Mis on inimese elu suurim kurbmäng?”
“Küllap see, et inimene ei leia oma küsimustele vastuseid”, vastas õpilane.
“Ei”, selgitas Õpetaja, “hoopis see, et ta ei leia küsimusi, millele vastuseid otsida”.

Õpetajat otsimas. Kirjastus Sator, 2013

Minagi oleksin coach’i vajanud juba ammu. Mitte lihtsalt kõrvalise nõu saamiseks, vaid mõtestatud dialoogiks, mis oleks aidanud mul sõnastada süsteemsemalt elu eesmärke, avardada valikute tegemise võimalusi ja planeerida tulevikku.

Selle info avastamine jõudis minuni juhuse tahtel umbes paarikümneaastase hilinemisega. 

Nüüd tean, kuidas saan arengutreenerina kasulik olla. Soovin pakkuda klientidele head enesetunnet läbi enesearengu. 

Kui püüad saada värsket vaadet iseendas peituvale, kuulda oma seni sõnastamata mõtteid ning rakendada avamata potentsiaali, siis olen partnerina sinu jaoks olemas. Anna endast märku ja saame kokku – olen sinu personaalse arengu coach.

LOE SELLEST LÄHEMALT