Kes on personaalse arengu Coach

Coachingu läbiviimise mudelina eelistan ma GROW-d. See on enimkasutatud ja end õigustanud mudel. Need sammud aitavad hoida coachingu sessiooni raamides, olla fokusseeritud püstitatud arengu eesmärgile. Aga mida need tähed tähendavad?

G – goal – eesmärk; R – reality – reaalsus, hetke olukord; O – options – võimalused; W – will, way out – suund, mille poole liikuda, kokkuvõte.

Kaalusin kaua, kuidas iseloomustada mulle omast coachingu stiili ja tundus, et võiksin selle panna sõna LÕVI raami. Olen sündinud lõvi tähtkujus, tunnen selle looma olemusega sidet ning sõnas olevad tähed viitavad sellistele mõistetele nagu loovus, õnnestumine, vitaalsus, inspiratsioon. Neid kõiki pean oluliseks mitte ainult oma coachingu sessioonidel, vaid elus tervikuna.

Loovmeetodid (creative coaching) on eriti viljakad, kui kliendi töös on loomingulisi elemente, inimene soovib alustada loomingulist ettevõtlust, soovib pöörata oma loominguline hobi ettevõtluseks ja vajab selleks tuge. Kuid loominguline lähenemine coachingu sessioonil võib avada ja aidata ka sellist isiksust, kellel endal pole loominguga olnud erilist pistmist. Üldiselt on olulisim arvestada kliendi soove, vajadusi ja ka meeleolusid ning sellest lähtuvalt valida meetod. Minu missioon coachina, minu peamine prioriteet on coachee hea enesetunne. See võib tähendada, et coachingu tulemus on stimuleeriv (taganttorkiv, stimulus lad k) ja seega tegudele ärgitav. See hea võib tähendada inspireerunud, innustunud, rahulolev, uhke, rõõmus, põnevil või õnnelik olemist.

Et mitte seada endale ega kliendile liigseid piiranguid – panen selle kõige ühisnimetajaks Personal Development Coaching – ehk personaalse arengu treening. Ja selle alla kuuluvad nii Executive, Creative kui Life Coaching – see tähendab juhtimis-, loov- ja elucoaching. Ideaalis on coaching hinnangutevaba personaalne koostöö kahe partneri vahel, mis toetub usaldusele ja konfidentsiaalsetele kokkulepetele ning sellel on praktiline eesmärk – leida lahendus kliendi jaoks olulistel teemadel. Küsimuste esitamine ja kliendi kuulamine on minu hinnangul kaks kõige olulisemat coachingu sammast.

Elu jooksul on mul tulnud teha koostööd väga suure hulga erinevate inimestega. Isiksustega, kes on erinevate professioonide esindajad – nii mehed kui naised, noored kui vanad, erinevate maailmavaadetega. Kogemus on rikkalik. Parim koostöö võti on omavaheline väärtuspõhine kooskõla – kokkulepetest kinnipidamine, lubaduste täitmine, paindlikkus ja heatahtlikkus. Erinevad maailmavaated pole probleemiks, kui soovitakse koostööd, keskendutakse lahenduse otsimisele. Minu inimesed on need, kes julgevad ebameeldivatest asjadest rääkida otse, kes ei löö nuga neeru selja tagant, kes ei reeda.

Coachi ja coachee vahel peab „keemia“ klappima.