Mis mind coachingus köidab

Õpetaja küsis õpilaselt: “Mis on inimese elu suurim kurbmäng?”
“Küllap see, et inimene ei leia oma küsimustele vastuseid”, vastas õpilane.
“Ei”, ütles Õpetaja, “vaid hoopis see, et ta ei leia küsimusi, millele vastuseid otsida”.

Õpetajat otsimas [1]

Coaching ongi just see meetod, mis esitab tuhandeid häid küsimusi, millele inimene saab iseenda seest vastuseid leida. Ning seejuures on tähtis märkida, et coach ei anna nõu, ei ole mentor ega konsultant. Kui õigete ja heade küsimuste puudumist on peetud elu kurbmänguks, siis sellele vastukaaluks võiks coachingut nimetada suisa kuldkalakese kingituseks inimkonnale.

Minu esmane põgus tutvus coachingu mõistega leidis aset ühel 2016. aastal toimunud lühikoolitusel, laiemalt sain aimu coachingust 2019. aastal toimunud aastakonverentsil kuulajana. See äratas suurt huvi teema vastu.

Coachingu terminile on otsitud eestikeelset vastet, ent mu meelest pole nimekonkursi tulemusena leitud „kootsing“ ja coachi asemel „koots“ küll eriti õnnestunud variandid. Minu jaoks on suur ebakõla mõistete tähenduse ja sõnade semantilise rütmi, visuaali ning kuuldekujutluse vahel. Pole midagi parata – mulle tuleb sellega seoses meelde lõik Tormise laulust rahvaluule tekstile: „Vanatüdruk kööts-kööts, ketras lõnga kööts kööts“. Ja kuidas tundub olla „kootsitav“? Mulle tundub hirmus. Aga kuna hetkel ei ole mul ühtegi head ideed eestikeelse „kootsimise“ asemele välja pakkuda, siis jääksin ingliskeelse mõiste juurde.

Koolituse- ja juhtimise valdkond pole mulle üldiselt võõras. Olen õppinud suhtlemistreeneriks SELF II korraldatud pikal väljaõppel (1998–1999, õppejõud Henn Mikkin, Ann Seilenthal, Karin Hango, Vahur Murutar) ja aastatel 2000–2013 osalesin NLP koolitustel (Viive Einfeldt, Ave Eero ja Külli Loomann), mille tulemusena omandasin NLP treeneri sertifikaadi. Neid teadmisi ja oskusi olen rakendanud oma töökohtades nii personalivalikul kui ka erinevate meeskondade koolitamisel üle 15 aasta. Personaalset, kliendiga üks-ühele suhtlemise kogemust coachina mul enne AoEC Practitioner Diploma in Executive Coaching programmi kursusele tulemist polnud. Osalenud 2020. aasta jaanuaris EBS-i 35. lennu koosseisus AoEC Coaching Skills Certificate programmi koolitusel sain veendumuse, et coaching on vajalik ja toimiv meetod.

Coaching aitab

  • klientidel paremini mõista oma probleeme, leida neile lahendusi ja suuta plaane ning otsuseid struktureerida ning ellu viia;
  • korrastada inimestevahelisi suhteid ning vähendades stressi parandada ka tervist.

Täna, peale huvitavat õppekursust ja tööd kuue vabatahtliku coacheega olen veendunud, et coaching on just see tegevusala, mille poole olen ma samm-sammult alateadlikult liikunud. Küll väikeste sammudega, aga järjepidevalt. Alates õpetajakutse omandamisest ning paljudest läbitud koolitusprogrammidest. Praegusel kursusel osalemine on pakkunud rahuldust ja äratundmist, andnud hulga uusi teadmisi ja kogemusi ning usku, et paljude võimalustega uus ajajärk on ees.

[1] Õpetajat otsimas. Koostanud Raul Kilgas ja Heiki Raudla. Kirjastus Sator 2013.